F. Merve KAHRAMAN

Ses Veren Adam: NURİ PAKDİL

Nuri Pakdil bizim için sadece önemli bir düşünür, büyük bir yazar, kıymetli bir insan değil; modern zaman çıkmazlarında “Ne yapalım, nasıl olalım?” çaresizliğini yaşadığımız durumlarda kendisinden cevap alıp tavır geliştirdiğimiz bir isim oldu. “Bir çentik at tarihe haydi uzat / Ellerini varır bulur ellerim” diyerek sesimize ses veren adamdı o. Öyle de kalacak.

Ne Milletsin!

Mazlumun kaderinde de güzel günler için bizi beklemek varsa, “Ne milletsin?” sorusunun cevabı şudur: “Hakikaten ne milletiz be!”

Ölümlerden Ölüm Beğenmek

Azrail’i ne şekilde karşılayacağımızı, yaşadığımız hayat belirliyor. Ölümlerden ölüm beğenmek elimizde.

Modern Cahiliyyeden İslam'a

Biz, “İslam’ın ruh hayatı” diye tarif edilen tasavvufu ya sakınılacak bir tehlike olarak görüyor ya da “kocakarı imanı” diyerek küçümsüyoruz. Halbuki tüm dünyaya ve Anadolu’muza, din önce ruh hayatı anlatılarak yayılmıştır.

ÇİÇEK DEĞİLİZ, İNSANIZ!

Yaşarken ölen, sormadan evlendirilen ve yanlış karara itilen üç kadın… Sayısız kadından yalnızca üçünün hikâyesi. Benim, senin, onun yargılarımız ile oluşan toplum normları, din diye bilinen gelenekler ve gelenek zannedilen cinayetler bu hikâyelerin fâili.

"UTANSIN!"

Bir tatil beldesinde, dalga sesleri eşliğinde, çocuğum için hangisinin daha organik olduğunu düşünerek açık büfeden yemek seçiyorum. O esnada televizyondaki haberlere gözüm ilişiyor. Sonra burnumun direği, canımın içi, ciğerimin bir parçası, kalbim, ruhum, hepsi nasibini alıyor.

İmanın Şartı Kaçtı?

Çocuklarımıza ve gençlerimize, korkacakları değil sevecekleri bir yaratıcımız olduğunu anlatmalıyız. “Allah günah yazar, cehennemde yakar.” cümleleri bir kalpte imanı yeşertmez. Aksine yaşları ilerledikçe yaratıcı inançları bir tabuya dönüşür ve gazabından korktukları Allah’tan uzak durmak onlar için çözüm haline gelir.

"Hoşgeldin Mursi!"

Bu gelen, Muhammed Mursi! “Anayasamız Kur’an’dır, önderimiz Rasulullah’tır, yolumuz cihattır!” diye haykıran cesur adam!.. Rahman’ın en nasipli kullarından. Öyle ki hangi miletten olursa olsun dünyanın tüm inananları onun için dua etti. Ve nihayet ona da özgürlüğün kapıları açıldı.

Daha İyi Bir Dünya mı Yoksa Daha İyi Bir Ahiret mi?

Modern zamanların en samimiyetsiz cümleleri; “çocuklarımıza daha iyi bir dünya bırakabilmek için” ile başlayanlar. A plus makineler, geri dönüşüm kampanyaları, organik beslenme çabaları, ağaçlandırma çalışmaları, nükleer karşıtı eylemler, “Çocuk sevgiyle büyür” sloganları ve dahası… Hepsi bu samimiyetsiz cümleyi kurmak için.

Mübarek 11 Aylar

Kuran okumak, gece namazı kılmak, oruç tutmak, dedikodu yapmamak, yoksulu sevindirmek, ikramda bulunmak, gönülleri hoş tutmak, güler yüzlü olmak, sadaka vermek için 11 ay beklemeye gerek yoktur. Ramazan’ı diğer aylardan ayıran camilerdeki mahyalar olmalı sadece.
Subscribe to RSS - F. Merve KAHRAMAN